Матеріали категорії

Відвідувачі

Тримаєш депозит? - Тримай нерви
Депозитні гарантії невизначені. З вересня в Україні набере чинності новий закон щодо правил повернення депозитів.
Раніше, якщо банк ставав банкрутом – спеціальний фонд одразу повертав вкладнику суму до 150 тисяч гривень. Але у новому варіанті розмір гарантій не вказано. Юристи вважають, що тепер люди можуть взагалі не отримати грошей. В НБУ ж навпаки твердять, що українці стануть більш захищеними.
2008-й рік. В Україну доходить світова фінансова криза. У кількох великих банків починаються серйозні проблеми.
Налякані люди масово забирають свої вклади навіть з установ, які працюють успішно. Хто не встиг, дізнається про слово «мораторій». Аби стримати відплив грошей, держава обіцяє всім, хто втратив свої депозити, втричі більшу компенсацію – до 150 тисяч гривень. Такий крок стримав паніку та врятував багато банків від банкрутства, каже голова Асоціації захисту прав вкладників Володимир Ларцев. Але в новому законі, який уже підписав президент, ця цифра просто зникла.
«Вона зникла між першим і другим читанням, і незрозуміло, хто до цього доклав руку. Це вже викликає підозру і недовіру, тому що з 2008-го року вже склався у вкладників великий негатив до діяльності держави щодо повернення вкладів», - заявляє голова Асоціації захисту прав вкладників Володимир Ларцев.
Скільки тепер повертати грошей клієнтам збанкрутілого банку, на свій розсуд вирішуватиме Фонд гарантування вкладів. Це означає, що у разі несприятливої економічної ситуації чиновники зможуть зменшувати розмір компенсацій, або ж взагалі залишити людей ні з чим, каже Володимир Ларцев. Натомість у Фонді такою критикою обурені. Тут кажуть – 150 тисяч гривень компенсації за депозит не були прописані в законі і раніше. Фонд встановив таку суму самостійно, і зменшувати її не збирається.
«Максимальна сума покриття визначається рішенням адміністративної ради, і за час існування закону, починаючи з 2001-го року, сума покриття максимального зростала 9 разів, і ніхто в сторону зменшення цю цифру переглядати не буде», - зазначив заступник директора Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Андрій Оленчик.
Новий закон схвально сприйняли і у Нацбанку. Тут впевнені, він більше захищає вкладників і наближає банківське законодавство України до європейського. Документ забороняє мораторій на видачу депозитів, а у разі потреби, вкладники зможуть отримати свої гроші набагато швидше.
«Під час ліквідації банку, законом передбачено 7 днів для початку відшкодування вкладів в сумі, гарантованій законом. Мова йде лише про поетапне підвищення сум, відповідно до вимог ЄС. Так що це абсолютно безпідставні побоювання щодо зменшення суми відшкодування вкладів», - заявив директор юридичного департаменту НБУ Віктор Новіков.
А тому жодних причин хвилюватися за свої гроші – немає, кажуть у НБУ.
За матеріалами fakty.ictv.ua