Матеріали категорії

Відвідувачі

За несплату пені або штрафу податкової не можна порушити справу про банкрутство, - ВГСУ

ВГСУВідповідно до Закону про банкрутство ст. 1 та ч. 3 ст. 6, безспірні вимоги до боржника являються обов‘язковою підставою для порушення справи про банкрутство відсутнього за місцем знаходження боржника.

Державна податкова інспекція подала до Вищого господарського суду касаційну скаргу  про порушення справи про банкрутство одного з підприємств. Згідно до постанови від 17.11.2010 р. № Б24/198-10 в задоволені скарги було відмовлено.

Відзначимо також що дане підприємство мало заборгованість перед податковою в вигляді неоплачених штрафних санкцій, які були начислені за порушення податкового законодавства та у зв‘язку з відсутністю боржника за місцем знаходження.

Відзначимо також, що суд першої інстанції спочатку порушив своєю ухвалою провадження у справі про банкрутство цього підприємства в порядку ст. 52 Закону «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (далі - Закон про банкрутство), а потім на підставі п. 11 ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України суд припинив провадження.

ДПІ стверджувала, що її грошові вимоги - нечисленні в установленому порядку податковим зобов‘язанням боржника, а тому це може бути підставою для порушення провадження у справі про визнання цього боржника банкрутом.

ВГСУ у своїй постанові зазначив, що відповідно до вимог ст. 52 Закону про банкрутство, заява, про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника може бути подана кредитором незалежно від строку виконання зобов‘язань, розміру його вимог до боржника та за наявності доказів що боржник не веде підприємницьку діяльність, зокрема пов‘язану з його відсутністю за місцезнаходженням.
Крім визначених у вказаній статті особливостей, обов‘язковою підставою для порушення справи про банкрутство відсутнього боржника є ст. 1 та ч. 3 ст. 6 Закону про банкрутство - наявність безспірних вимог до боржника.

При цьому ВГСУ звертає увагу, що відповідно до ст. 1 Закону про банкрутство до складу грошового зобов‘язання, яке становить кредиторські вимоги до боржника (в тому числі безперечні) не зараховуються пеня та штрафи.

Оскільки певні грошові вимоги до боржника складаються лише з сум штрафних санкцій, начислених за порушення податкового законодавства, - такі вимоги не включаються до складу грошових зобов‘язань, які лягають в основу кредиторських вимог згідно ст. 1 Закону про банкрутство. Тобто, наявність таких грошових вимог не може бути підставою для порушення провадження у справі про банкрутство, в тому числі і за ст. 52 Закону про банкрутство.

Крім того, ВГСУ звернув увагу на те, що ДПІ не прикріпила до заяви про порушення справи про банкрутство докази безспірності її грошових вимог до боржника, зокрема рішення суду про стягнення заборгованості та виданий на його виконання наказ.

http://jurliga.ligazakon.ua/news/2012/9/25/73062.htm