Матеріали категорії

Відвідувачі

Зобов’язання щодо сплати податку на додану вартість при реалізації майна в ліквідаційній процедурі

При реалізації ліквідаційного майна боржника ситуація з ПДВ неоднозначна — це викликано протиріччями між нормами законодавства. А саме: норми розділу V Податкового кодексу України не прив’язують факт визнання підприємства банкрутом до втрати статусу платника ПДВ. Відкриття ліквідаційної процедури є однією з підстав для анулювання реєстрації платником податку на додану вартість (п. 184.1 ПКУ). А доки реєстрацію не буде анульовано, на платника поширюються правила оподаткування, визначені розділом V ПКУ. Водночас відповідно до ст.ст. 23, 25, 30, 31 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» від 14.05.92 р. №2343-XII нові зобов’язання в банкрута в особі його ліквідатора можуть виникати виключно у випадках, прямо передбачених указаним законом. До них належать поточні комунальні та експлуатаційні платежі, а також інші витрати, пов’язані зі здійсненням ліквідаційної процедури (ч. 9 ст. 30 Закону). Однак законодавством чітко не визначено, що сплата ПДВ із ліквідаційного майна належить до витрат, пов’язаних із ліквідацією. Із цього випливає, що сплачувати ПДВ у цій ситуації не потрібно. Саме такий висновок зробив ВГСУ в листі від 05.02.10 р. № 05-06/520/78. Аналогічну думку судді висловлювали й раніше в Постанові Судової палати з господарських справ ВСУ від 06.04.04 р. у справі №17/124, Постанові ВГСУ від 04.08.09 р. у справі № 5/28/б та від 11.02.09 р. у справі № Б-19/105-02.

Дещо іншої практики притримається Державна податкова адміністрація України, що підтверджується Листом ДПАУ від 12.08.2011 №9291/5/16-1516 та численними спорами, свою позицію обґрунтовуючи тим, що із дня визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури ліквідатор приймає до свого відання майно боржника, вживає заходів щодо забезпечення його збереження, виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута, реалізує майно банкрута для задоволення вимог, включених до реєстру вимог кредиторів. На думку ДПАУ при реалізації майна банкрута для задоволення вимог кредиторів виникає об’єкт оподаткування ПДВ, оскільки така операція відповідає критеріям постачання товарів, згідно з положеннями ПКУ.

З огляду на неоднакове тлумачення норм права арбітражними керуючими при відчуженні майна, судами при розгляді справ щодо стягнення ПДВ, державною податковою інспекцією при визначенні об’єкту оподаткування, Всеукраїнська громадська організація «Асоціація антикризового менеджменту» звернулась до Департаменту нотаріату, банкрутства та функціонування центрального засвідчувального органу за роз’ясненням: чи є об’єктом оподаткування ПДВ операції з продажу майна боржника в процесі ліквідаційної процедури. Слідкуйте за анонсами. Незабаром очікуйте на відповідь Департаменту нотаріату, банкрутства та функціонування центрального засвідчувального органу.


З повагою,
Прес-служба
Всеукраїнської громадської організації
«Асоціація антикризового менеджменту».